COMENIUS

Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie w Nittedal

Artykuły > Spotkania

         W bieżącym roku szkolnym Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie rozpoczęło nową edycję międzynarodowego projektu Comenius .  Partnerami naszego projektu są szkoły z Islandii, Cypru, Hiszpanii, Grecji, Norwegii, Francji, Turcji, Węgier. Projekt nosi tytuł„ Szkolna Fabryka Inicjatyw- Równe Obywatelstwo”. Zajmujemy się w nim prawami człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem równości płci, a także kształtowaniem postaw obywatelskich. Pierwsza wizyta robocza odbyła się w Nitterdal, w Norwegii. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich, poza Hiszpanią.Spotkanie rozpoczęło się 5 listopada 2012r. Nasze liceum reprezentowała grupa pięciu uczennic wraz z dwiema nauczycielkami.  Program zawierał działania związane z tematyką projektu, a także zajęcia mające na celu integrację uczestników, poznawanie kultury i systemu edukacji Norwegii oraz zwiedzanie. W pierwszym roboczym dniu wizyty koordynatorzy ze szkół partnerskich dyskutowali na temat działań projektowych i organizacji kolejnych spotkań, natomiast zagraniczni uczniowie razem ze swoimi norweskimi partnerami wzięli udział w grze terenowej z zadaniami na temat Norwegii. Wieczorem wszyscy zostali zaproszeni na uroczystą kolację, której towarzyszył występ grupy tanecznej ubranej w tradycyjne ludowe stroje, a następnie, pod kierunkiem członków grupy, uczyli się trzech norweskich tańców narodowych. Podano także tradycyjny przysmak norweski, którym był łoś.  Następnego dnia grupa zwiedziła Oslo. Pierwszym punktem wycieczki był skansen, w którym znajdowały się drewniane domy mieszkalne z dawnych czasów począwszy od XIII w. Nie mogło również zabraknąć spaceru po parku sławnego norweskiego rzeźbiarza Vigelanda, gdzie dziewczyny chętnie pozowały do zdjęć  z rzeźbami, a zwłaszcza z najsłynniejszą z nich, przedstawiającą rozłoszczonego chłopca ze złotą rączką. Rzeźba zasłynęła tym, że jest często kradziona, ale zawsze wraca na swoje miejsce do parku. Na uczennicach duże wrażenie zrobiło Centrum Pokoju - muzeum poświęcone Alfredowi Noblowi oraz laureatom pokojowej nagrody Nobla. Największą atrakcją było oglądanie skoczni w Holmenkollen, której rekord pobił Adam Małysz. Grupa zwiedziła także siedzibę organizacji „Fokus” zajmującej się pomocą dla kobiet z krajów trzeciego świata.8 listopada odbyły się prezentacje szkół, a następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na lekcje do swoich norweskich partnerów. Przyjezdnych uczniów najbardziej zaskoczyła informacja, że każdy licealista  przychodzący do  Bjertnes videregående skole w Nittedal dostaje swojego laptopa na cały okres nauki. Lekcje trwają półtorej godziny, a najdłuższa przerwa pięćdziesiąt minut. Uczniowie moją swoje szafki, gdzie trzymają jedynie książki, natomiast kurtki cały czas noszą na sobie. Po południu w ratuszu w Nittedal odbył się panel dyskusyjny na temat roli kobiet w  polityce,  w  którym  uczestniczyła  pani  burmistrz.
        Ostatniego dnia, po wyjeździe przedstawicieli pozostałych szkół, polska grupa pojechała na kolejną wycieczkę do Oslo, gdzie zwiedziła muzeum statku „Fram, na którym
Fridtjof Nansen oraz Roald Amundsen wyruszyli na wyprawy do Arktyki i Antarktydy, na podbój bieguna północnego oraz południowego. Uczennice zobaczyły także zmianę warty pod pałacem królewskim oraz twierdzę Akershus.  
Spotkanie w NIttedal zakończyło się 10 listopada 2012r. Wizyta była udana, gdyż uczennice nawiązały kontakty międzynarodowe oraz poznały inną kulturę i tradycję.

Julia Horszwald, uczennica klasy IIIF LO im. S. Żeromskiego, uczestniczka spotkania

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego